środa, 14 Listopad 2012 | Opublikowano w kategorii Odchudzanie

Toksyny to bardzo modny temat wszelkiego rodzaju magazynów kobiecych. Rozpisują się one o tym, jak na skutek naszej złej diety oraz zanieczyszczenia środowiska w organizmach odkładają się przeróżne toksyny.

Dermatolog radzi, w jaki sposób pomóc skórze i opowiada o uszkodzeniach, które wywołują bliżej nieokreślone toksyny. Dietetyk z kolei omawia szczegółowo, jaki jest mechanizm niszczenia naszej wątroby przez straszne toksyny. Czasami można nawet przeczytać, ze odchudzanie uwalnia toksyny zawarte w tkance tłuszczowej, które potem powodują wtórne uszkodzenia naszych tkanek. Brzmi to trochę jak miejskie legendy, ale jest w tym wiele prawdy.

Twarz kobiety

Toksyny

Mianem toksyn określamy substancje trujące. W tym przypadku są to pozostałości procesu przemiany materii, które znalazły się w naszym organizmie przez przypadek. Jest to cała masa różnych substancji organicznych i nieorganicznych, w które niestety bogata jest nasza dieta, a cześć z nich jest nawet wchłaniana przez skórę.

Zwykle nie są one groźne w małych stężeniach, ale ze względu na swój obcy charakter, w większym lub mniejszym stopniu są w stanie unikać naturalnej miotły organizmu docierającej do większości zakamarków w naszym ciele. Kumulują się one potem w zakamarkach jelita grubego, zbierane są w okolicach wątroby do powolnego przetwarzania, a nawet potrafią się chować w pojedynczych komórkach rozsianych po całym ciele.

Usuwanie tLewatywaoksyn

Często mówi się, że usuwanie toksyn to podstawa, od której musi się zaczynać odchudzanie. Jest to potwierdzane faktem, iż uwalnianie się toksyn w czasie utraty wagi powoduje drastyczne pogorszenie samopoczucia i zmniejsza przekonanie co do sensowności prowadzenia diety.

Usunąć toksyny możemy poprzez działania mechaniczne. Są to różnego rodzaju lewatywy i dieta bardzo bogata w błonnik. Jest to jednak tylko wstęp do prawdziwego oczyszczania organizmu, ponieważ to związki chemiczne odłożone w komórkach są najgroźniejsze. Nimi zajmuje się wątroba, ale trzeba jej odpowiednio pomóc. Wsparciem może tu być głodówka, która przez krótki czas pozwoli naszemu układowi trawiennemu i wątrobie, którą zresztą też powinno siew zasadzie do niego zaliczać, by bez dodatkowej pracy z nowym pokarmem mogła się zająć śmieciami z naszego ciała. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższa głodówka spowoduje trawienie białek z organizmu, co jest dla wątroby potężnym wysiłkiem.

Dieta zwalczająca toksyny

 

Leżące warzywa

Już wspominaliśmy o tym, że dieta bardzo bogata w błonnik wspomaga czyszczenie organizmu z toksyn, ale ona zadziała tylko na resztki jedzenia gnijące w jelitach. Jeśli chcemy czyścić komórki, powstrzymajmy się na jeden dzień od jedzenia, ale pijmy w tym czasie jak największe ilości soków owocowych. Najlepsze są tu koniecznie niesłodzone soki z bardzo kwaśnych cytrusów, albo z bardziej swojskich roślin: wyjątkowo dobrze spisuje się tutaj sok z kapusty. Można też przygotowywać odpowiednie mieszanki, których przepisy znajdziemy w Internecie.